Дошкільний навчальний заклад № 5
«Перлинка»
комбінованого типу
Мелітопольської міської ради Запорізької області
НАША ІСТОРІЯ
Історія цього прекрасного колективу розпочалася 16 червня 1997 року. Тоді було прийнято рішення об’єднати два дошкільних комбінати №51 та № 18 в один – ДНЗ №5. Він розпочав свою роботу на міцному фундаменті, перші цеглинки якого були покладені багато років тому.
5 березня 1963 року гостинно відчинив свої двері для малят я/с №18 «Золота рибка», збудований на 140 дітей (4 групи дитячого садка та 2 групи ясел). Він вміщував до 200 дітей.
Попит на місця в дошкільному закладі все зростав, і адміністрація заводу Тракторних гідроагрегатів приймає рішення на будівництво ще одного корпусу. В березні 1965 його було відкрито. Д/с №18 вже мав в своєму складі 13 груп: 9 груп садових, 4 групи дітей раннього віку і загальною кількістю 410 дітей.
З часом в районі Нового Мелітополя були збудовані дошкільні заклади №39, №46, №50, №51. Так з’явилася можливість зменшити кількість дітей в дитячому садку № 18.
Колектив працівників я/с №18 очолювали завідувачка Мезенцева З.Н. та методист Казанцева Д.Я.
Протягом тридцяти років, з 1967 по 1997 рік, керівником ясла – садка була Шелудько В.В. Поруч з нею були методисти: Казанцева Д.Я. – до 1979 року, Калініна О.І. – до 1984 року, Доля Л.О. – до 1995 року. З 1997 по 2004 рік - керівник закладу Маненко Т.В. , вихователь-методист Матюха В.В.
За час існування я/с №18 заводський комітет, адміністрація приділяли велику увагу поліпшенню матеріального забезпечення: своєчасно проводилися ремонти, купували нові іграшки, меблі, посібники та літературу. З кожним роком покращувалися інтер’єри групових кімнат.
В 1984-1985 роках в д/с №18 було проведено капітальний ремонт групових кімнат, вони були перебудовані для поліпшення рухової активності дітей, на майданчиках збудовані нові павільйони. Під час ремонту були замінені меблі на більш сучасні та зручні для дітей. На майданчиках замінено надвірне обладнання. Таким чином, умови для перебування дітей в д/с №18 значно поліпшились.
За час свого існування колектив д/с №18 цілеспрямовано та творчо працював, вирішуючи проблеми та завдання фізичного, розумового, естетичного та морального виховання дошкільнят. На протязі всього часу існування дошкільного закладу педагогічний колектив посилено працював щодо підвищення своєї педагогічної майстерності.
Систематично відвідувались методоб’єднення міста і багато з них проводились на базі д/с №18. Незабутніми яскравими сторінками в історії дошкільного закладу є творчі дні, під час яких вихователі ділилися своїм досвідом з вихователями міста. Завідуюча д/с №18 Шелудько В.В. вподовж семи років керувала міським методоб’єдненням завідуючих.
За тридцять років сумлінної та самовідданої праці на посаді завідуючої дошкільним закладом Валентина Василівна працювала з багатьма талановитими та перспективними вихователями. В ДЗ №18 на адміністративну роботу в дошкільні заклади міста пішли: Пуліна Л.Є. ДЗ №38 – методист, потім завідуюча ; Занкова Н.А. – завідуюча ДЗ №3, №51; Кучеркова Л.Ф. – завідуюча ДЗ №46; Маненко Т.В. – методист ДЗ №18, завідуюча ДНЗ №5.
З кожним роком в дошкільному закладі зростала майстерність вихователів. Слід відмітити велику педагогічну майстерність вихователів: Славкіної В.Д., Верхолапової М.М., Деменцової З.А., Пуліної Л.Є., Семіженко Д.О.
Одним з перших в місті звання «Вихователь-методист» було присвоєно вихователям Пермяковій Л.Ф., Маненко Т.В. Вихователі в роботі з дітьми намагалися якомога більше використовувати нові нестандартні форми навчання, що підвищувало цікавість дітей на заняттях та поліпшувало якість навчання та виховання.
В цьому напрямку особливо багато працювали вихователі Кирічкова Т.В., Андронік Л.Г., Швець Т.О., Кострицька Н.М., Матюха В.В., Міхальова В.В
Досвід роботи Маненко Т.В. з теми «Використання ігрових прийомів диференційованого підходу при формуванні уявлень про простір» був спрямований на вирішування одного з найважливіших питань розумового виховання дітей. Систематично та планомірно робота вихователя з цієї теми дала позитивні результати в оволодінні дітьми знань та умінь в цьому розділі.
В Д/З №18 здоров’я малят завжди було основною турботою вихователів. Тому в 1980 році було перебудовано одну з груп під спортивну залу, що значно поліпшило стан фізичного виховання в дошкільному закладі. Велика робота проводилася по забезпеченню в групах рухового режиму, надання йому оздоровчого напрямку. Вихователі Міхальова В.В., Курса В.М., Теліпова О.І., Андронік Л.Г. створювали в своїх групах всі умови для укріплення фізичного та психічного здоров’я дітей. Поглиблена робота вихователя Міхальової В.В. над укріпленням фізичного та психічного здоров’я дітей на основі комплексної системи саморегуляції дала позитивні результати.
Вихователь-методист Пермякова Л.Ф. використовуючи роботи «Виховання цікавості, інтересу до фізичної культури і спорту через спортивні ігри з м’ячем» сформувала у дітей вміння володіти м’ячем, киданням та веденням. Виховувала у дітей дисциплінованість та товариські відносини. Велика увага в Д/З №18 приділялась розвитку у дітей творчих здібностей. Тому адміністрація дошкільного закладу знайшла змогу в 1995 році відкрити студію зображувальної діяльності. Господаркою студії стала досвідчений талановитий вихователь-методист Єфімова О.В. Роботи дітей та їх керівника демонструвалися для дітей та батьків у дошкільному закладі та на виставках міста. Своїм досвідом вихователь зображувальної діяльності Єфімова О.В. ділилася з педагогами та методистами міста в школі ППД «Сонячна Петриківка», яка працювала на базі дошкільного закладу.
На високому рівні проводилися музичні заняття та святкові ранки, які проводили талановиті і творчі музкерівники Махтіна Л.З. та Синицина Л.М.
Взагалі життя дітей та вихователів в дошкільному закладі було різноманітне, цікаве та багатогранне. Кожен рік в клубі МЗТГ проходили конкурси художньої самодіяльності між колективами дошкільних закладів заводу. В них приймали участь дитячі колективи та працівники дошкільного закладу.
На згадку про ці чудові роки залишилися грамоти. Діти з концертами виступали для батьків. В цехах заводу та на майданчиках району під час свят. Вони радували дорослих своїми талантами.
Для обдарованих дітей в дошкільному закладі працювали гуртки «Чарівні пальчики», «Вишиваночка», музичний гурток «Метелик».
Адміністрація заводу приділяла велику увагу оздоровленню дітей та працівників. Робітники мали змогу відпочивати на базі відпочинку «Південна Перлина», «Ромашка» разом з дітьми дошкільного віку в оздоровчому комплексі «Лісова пісня». Постійно організовувались екскурсії, подорожі в Крим, Ленінград, в Київ, в Молдавію та інші місця.
В 1984 році адміністрація заводу вирішила провести капітальний ремонт дошкільного закладу №18. 29 березня 1984 року тільки збудований дошкільний заклад №51 гостинно відкрив свої двері для дітей і персоналу дошкільного закладу №18. Цілий рік працював колектив в ДЗ №18 в приміщенні ДЗ №51. А в 1985 році вихователі і діти повернулися в рідні стіни.
З 1985 року розпочав свою роботу з новим колективом дошкільний заклад №51. Завідуючою стала Занкова Н.А., яка впродовж 13 років очолювала цей колектив. Першим методистом була Доля Л.О. з 1985 по 1985 рік, а з 1985 по 1997рік на цій посаді працювала Сєрік М.А.
Дошкільний заклад типового проекту вміщував в себе 12 груп: 8 груп дошкільного віку, та 4 групи раннього віку, з загальною кількістю до 300 дітей. В перші роки дошкільного закладу зусилля колективу було спрямовано на упорядкування приміщень, дитячих майданчиків та спортивних ділянок. На кожному майданчику були розміщені фонтанчики для пиття, крани для поливу квітників, городів, різноманітні ємкості для ігор з водою, яскравими фарбами виблискувало нове ігрове обладнання.
На території дошкільного закладу була висаджена велика кількість різноманітних видів дерев та кущів. Особливою прикрасою та гордістю колективу стали голубі ялинки. Значну допомогу в цьому надало Мелітопольське лісове господарство.
Заводський комітет та адміністрація заводу приділяли велику увагу матеріальному забезпеченню. З самого початку в дошкільному закладі працював фізіотерапевтичний кабінет, де за здоров’ям малят слідкували старші медсестри Негру ля З.Ф. та Куріна Т.О.
Однією з перших в місті 1991 році була організована світлиця для ознайомлення дітей з життям та побутом українського народу.
Завод повністю забезпечив дошкільний заклад новими, сучасними, зручними для дітей меблями. Яскраві та привабливі іграшки, книги, заповнили полички дитячих куточків, а різнокольорові килими прикрасили групи.
В дошкільному закладі склався колектив працьовитий, творчий. Завідуюча Занкова Н.А. була талановитим адміністратором, за короткий час зуміла з’єднати колектив, налагодила щирі взаємовідносини. Педагоги дошкільного закладу постійно підвищували професійний рівень, були в постійному пошуку шляхів оновлення, вдосконалення педагогічного процесу. На базі дошкільного закладу проходили методоб’єднання, працювала школа ППД, яку вели вихователь-методист Горлова Т.І. та вихователь Холодна Л.М. За час роботи дошкільного закладу отримали і підтвердили кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» Піркл Н.І., Михайлюченко Н.М., Москаленко О.М., Мохова Л.А.. Отримали та підтвердили звання «Вихователь-методист» Горлова Т.І., Асмакова Л.К., Філоненко В.М., Михайлюченко Н.М., Піркл Н.І., Мохова Л.А. Але ще багато в колективі педагогів, про яких можна сказати, що їх любили діти та шанували батьки, це Біловоленко Л.О., Приступа С.Г., Холодна Л.М. Сарвіліна Н.Б., Розенко О.М., Лосєва Г.В., музкерівники Кіковацька М.Г., Блудова О.І.
Передовий педагогічний досвід вихователя Піркл Н.І. «Формування уявлень дітей про працю хліборобів і позитивного відношення до хліба» поглибив знання дітей про сільськогосподарську працю, виховав у дітей любов і повагу до працівників лану, до хліба.
Працюючи над розумовим вихованням та розвитком логічного мислення у дітей вихователь-методист Москаленко О.М., узагальнила ППД «Формування часових уявлень у дітей старшого дошкільного віку».
Працюючи над розумовим, моральним, естетичним вихованням, педагоги приділяли велику увагу здоров’ю дітей. Тому адміністрація дошкільного закладу 1989 році знайшла можливість відкрити фізкультурну залу. Фізкерівником була Розенко О.І., яка використовувала нові форми роботи з дітьми, виготовила багато нестандартного обладнання. За її ініціативою пройшов конкурс «Фізкуточок в групі».
З самого початку роботи дошкільного закладу трудове виховання дітей здійснювалося в кімнаті праці, обладнаній верстаками та інструментами для роботи з деревом.
Приділяючи багато уваги навчальній діяльності дітей, працівники ДЗО не забували про свята та розваги. Доброю традицією стало проведення неординарних спільних з батьками заходів. Це такі як «Мамо, тато і я – спортивна сім’я», «Свято врожаю», «Свято Дня народження».
Діти з бажанням та гордістю йшли до дитсадка, де їх чекали «Спортивні свята», музичні розваги та тематичні вечори «Без верби й калини нема України», театралізовані вистави.
Активну участь педагоги та діти приймали в заводських конкурсах художньої самодіяльності, виступали по заводському радіо та в цехах перед батьками. Батьки були задоволені роботою дошкільного закладу, бо дітям в садку було спокійно, затишно, цікаво.
Сходинками майстерності продовжує працювати об’єднаний колектив ДЗО № 5. З 1997р. керує дошкільним закладом освіти завідуюча Маненко Тетяна Віталіївна. Деякий час методистами були Москаленко О.М., Єфімова О.В., а з 1998 року Матюха В.В.
Жодне із завдань всебічного розвитку дитини не залишається поза увагою, але проблемною темою колектив вважає виховання здорової дитини. В обох корпусах працювали фізіотерапевтичні кабінети, добре обладнанні спортивні зали, де проводили заняття фізкерівники Шостак Г.Є., Зінченко Г.А.
З січня 1998 р. та з вересня 1999 року працювали логопедичні групи на чолі з логопедами Москаленко О.М. та Афанасьєвої Т.М., які за короткий час роботи створили чудові кабінети з великою кількістю посібників та матеріалів для роботи з дітьми з ФФН та ЗНМ.
З вересня 1998 року та вересня 1999 року, враховуючи попит батьків та стан здоров’я дітей у дошкільному закладі було відкрито групи санаторного типу для дітей з вадами серцево-судинної системи. Нелегко працювати з малятами, але ще важче, коли знаєш, що вони потребують захисту, додаткової уваги та допомоги. Тож і працювали з цими дітьми досвідчені та дбайливі вихователі Юрова В.М., Шамара Т.Ф., Курса В.М., Демченко О.В. Лікувально-профілактичною роботою керували кардіолог Соловйова Л.А. та медична сестра Дядькова Ж.С.
В 1998 році на допомогу дітям, вихователям та батькам прийшов психолог. За два роки Єльцова А.Є. зібрала цінний практичний матеріал, виготовила посібники для роботи з дітьми. На цей час можна сказати, що в ДЗО існує психологічна служба і кабінет «Капітошка», двері якого відкриті не тільки для дітей і батьків дошкільного закладу, а й для батьків та дітей району, які звертаються за допомогою до психолога.
Багато педагогів дошкільного закладу проявили себе як творчі фахівці та талановиті особистості. За три роки існування ДЗО №5 підтвердили та одержали кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» вихователі: Шелудько В. В., Єфімова О. В., Піркл Н. І., Швець Т.О., Зінченко Г.А.
Присвоєно звання «Вихователь-методист» Андронік Л.Г., Шелудько В.В., Зінченко Г.А. Підтвердили це звання Піркл Н.І., Єфімова О.В.
На той час в ДЗО працювали шість вихователів з кваліфікацією «Спеціаліст вищої категорії», семеро мали звання «Вихователь-методист». Вихователь-методист Андронік Л.Г., працюючи над темою «Нетрадиційні методи оздоровлення дошкільників», досягла високих результатів по зниженню простудних захворювань у дошкільників. З цієї теми вона вела школу ППД на базі ДЗО №5.
Слід відмітити цілеспрямовану та професійну роботу фізкерівника Зінченко Г.А. ЇЇ досвід в організації сюжетних занять з фізичного виховання сприяв значному вдосконаленню засвоєння основних рухів у дітей та поліпшенню стану фізичного виховання в ДЗО. Цей досвід роботи узагальнено і на його базі в 2000-2001 навчальному році працювала школа ППД під керівництвом Зінченко Г.А. Як творча особистість вона проявила себе в міському конкурсі «Вихователь року -2000», зайнявши призове місце.
Опираючись на багатий досвід педагогів та творчий потенціал, в ДЗО використовуються нові форми роботи з дітьми працівниками та батьками. Педагогами дошкільного закладу ведеться соціально-педагогічна робота в мікрорайоні, вони вивчають особливості соціального стану сім’ї, їх потреби та попит в організації груп короткотривалого перебування дітей в ДЗО. Контакт з сім’ями мікрорайону послужив рекламою та дав додаткову інформацію про сучасну роботу ДЗО, що сприяло збільшенню кількості дітей.
Як результат спільної роботи педагогів та батьків, життя дітей було цікавим та різнобарвним. Під девізом «Нерозлучні друзі – дорослі та діти» в ДЗО проходили Дні відкритих дверей, спільні свята, розваги, праця дорослих та дітей.
Особливо люблять веселитися поряд з батьками, педагогами діти старших груп. Разом з батьками організовані ігри-розваги «Відгадай мелодію», «Поле чудес», «Зоряна година».
Для розвитку творчих здібностей працювали гуртки «Фантазія» - художня праця, «Вишиваночка» - прикладне мистецтво, «Марічка» - фольклорний, «Веселий таночок», «Дзвіночки» - хорові співи.
На базі ДЗО №5 працювала секція спортивної гімнастики та акробатики.
Вихованці тренера ДЮСШ №1 Латишева В.М. продемонстрували свої досягнення в яскравому цирковому шоу «Цирк шапіто запалює вогні».
Наші талановиті «зірочки» яскраво засяяли на міських конкурсах художньої самодіяльності дітей, де й зайняли почесні місця.
Для того, щоб кожна дитина з радістю відвідувала дошкільний заклад чекаючи приємних подій, педагоги особливу увагу приділяють організації свят та розваг. Стало традицією в дні зимових та літніх канікул проводити спортивні свята.
З листопада 2004 року змінилося керівництво ДНЗ. Завідувачем ДНЗ №5 стала Матюха В.В., а методистом – Прицейнік Г.С.
З 2010 року вихователем-методистом – Беспалова С.Г.
А з 2020 року завідувачем ДНЗ стала Беспалова Світлана Георгіївна, а вихователем-методистом Залозна Людмила Іванівна.
Сьогодні неможливо досягти успіху, не визначивши чіткої концепції розвитку освітнього закладу, яка прокладає стратегічний напрям у роботі, допомагає поєднати поставлені цілі та очікуваний результат, усвідомити їх усім учасникам процесу – і дітям, і батькам, і педагогічному колективу.
Наш колектив будує свою роботу на принципах взаємності, партнерства, успішності кожного в спільній справі як домінантної цінності дитячого щастя.