Дошкільний навчальний заклад № 5
«Перлинка»
комбінованого типу
Мелітопольської міської ради Запорізької області
УВАГА!!! КОРОНАВІРУС!!!
7 поширених питань про новий коронавірус
Поява і поширення уханського вірусу стало топ-темою останніх тижнів. Інформація постійно оновлюється в ЗМІ, месенджерах та соціальних мережах. Разом з достовірними даними ширяться безліч чуток і фейків. Ми зібрали найпопулярніші питання про новий коронавірус і підготували відповіді.
Чи безпечно отримувати посилки з Китаю?
Так, цілком. Неможливо заразитися новим коронавірусом через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень по торгівлі та переміщенні товарів з Китаю. Доставка поштових відправлень з Китаю та в Китай здійснюється у штатному режимі.
Чи передається вірус 2019-nCoV через фрукти?
Вже кілька тижнів поширюється інформація про небезпеку бананів. Але немає ніяких даних, котрі пов’язували б новий коронавірус та фрукти. Фрукти - непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Ймовірність того, що вірус зможе існувати поза організмом більше 2 діб, зводиться майже до нуля. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити. Тому заразитися через банани неможливо.
Що таке новий коронавірус?
Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.
Новий коронавірус - це передусім зоонозна інфекція. Тобто вона може передаватися від тварини до людини. Зазвичай, такі віруси не несуть загрози для людей. Проте коронавіруси можуть швидко мутувати та ставати небезпечними. Так, наприклад, вірус SARS-CoV у 2002-2003 роках викликав спалахи гострого распітораторного сидрому, а вірус MERS-CoV у 2012 році спричиняв близькосхідний респіраторний синдром.
Вірус 2019-nCoV вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року.
Тоді більшість людей, уражених новим вірусом, були пов’язані з ринком в м. Ухань. На цьому ринку продають продукти, тварин тощо. Проте на сьогодні вірус передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.
Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями.
Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.
Найпоширеніши симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.
Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?
Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку із хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.
Як довго вірус живе на поверхнях?
За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.
Як захиститись від нового коронавірусу?
Паніка у медіа та соціальних мережах створили підґрунтя для маніпуляцій та поширення фейків. Багато компаній пропонують товари, медичні препарати, БАДи чи навіть вакцини, що мають вас захистити від нового вірусу. Проте наразі специфічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує. Не захищають від коронавірусу 2019-nCoV:
-
Захисні маски. Маски варто одягати людям, що вже захворіли, для зниження ризику зараження інших в закритих приміщеннях. На вулиці маски неефективні. Також маски вдягають лікарі під час операцій.
-
БАДи та гомеопатія. Ефективність цих препаратів не доведена, тому вони не здатні захистити від нового коронавірусу.
-
Імуномодулятори. Такі лікарські засоби може призначити лише лікар.
-
Цибуля, часник, алкоголь та інші засоби “народної медицини”. Не має жодного наукового обґрунтування ефективності цих засобів. Алкоголь навпаки пригнічує імунну систему і послаблює організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом.
Щоб зробити себе менш вразливим до вірусів завжди дотримуйтесь рекомендацій:
-
мийте руки;
-
уникайте близьких контактів з хворими;
-
збалансовано харчуйтеся;
-
пийте достатньо рідини;
-
провітрюйте та зволожуйте приміщення;
-
ведіть здоровий спосіб життя;
-
подбайте про достатню кількість сну;
-
не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.
Наказ МОЗ України від 24.01.2020 № 185 "Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)"
24 січня 2020
70227
Статус: Чинний
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
24.01.2020N 185
м. Київ
Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)
Відповідно до статей 6, 11 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», підпункту 12 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267, з метою недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)
НАКАЗУЮ:
1. Утворити та затвердити склад оперативного штабу щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай) (далі – 2019-nCoV), що додається.
2. Затвердити рекомендації щодо дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV (далі - Рекомендації), що додається.
3. Міністерству охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити:
1) дотримуватись Рекомендацій, затвердженому пунктом 2 цього наказу;
2) готовність закладів охорони здоров’я для надання медичної допомоги особам, які відповідають визначенню випадку 2019-nCoV, підтримуючи необхідний запас засобів медичного призначення, захисного одягу, засобів захисту органів дихання, профілактичних препаратів, дезінфекційних засобів тощо;
3) негайну ізоляцію у місці виявлення особи, що відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, з подальшою евакуацією (транспортуванням) і госпіталізацією в інфекційний стаціонар з дотриманням вимог протиепідемічного режиму;
4) негайне інформування Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерство охорони здоров’я України» (е-mail: info@phc.org.ua; ihr@phc.org.ua) про виявлення особи, що відповідає визначенню випадку 2019-nCoV;
5) проведення додаткових навчань медичного персоналу з питань дотримання вимог протиепідемічного режиму, біологічної безпеки та біологічного захисту при виявленні особи, що відповідає визначенню випадку 2019-nCoV;
6) щотижневе (щочетверга) інформування щодо виконання цього наказу Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерство охорони здоров’я України» до покращення епідемічної ситуації пов’язаної з 2019-nCoV.
4. Державній установі «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» (І. Кузін) забезпечити:
1) координацію та інформаційно-консультативний супровід закладів охорони здоров’я з організації та проведення протиепідемічних заходів з недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених вірусом 2019-nCoV;
2) збір, узагальнення, аналіз даних та подання інформації до МОЗ України і Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо виявлених осіб, що відповідають визначенню випадку 2019-nCoV, до покращення епідемічної ситуації пов’язаної з 2019-nCoV;
3) направлення зразків матеріалів від осіб, що відповідають визначенню випадку 2019-nCoV до лабораторій, що будуть визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я;
4) щотижневе (щоп’ятниці) інформування МОЗ України щодо виконання цього наказу до покращення епідемічної ситуації пов’язаної з 2019-nCoV.
5. Керівникам Київського міського та обласних лабораторних центрів МОЗ України та на відповідних видах транспорту:
1) забезпечити посилений режим роботи санітарно-карантинних підрозділів у пунктах пропуску через державний кордон України;
2) перевірити готовність приміщень для тимчасової ізоляції осіб, що відповідають визначенню випадку 2019-nCoV;
3) провести додатковий інструктаж членів екіпажів літаків, морських та річкових суден, поїзних бригад з питань виявлення та профілактики захворювання, що вірогідно викликане вірусом 2019-nCoV;
4) відповідно до компетенції вжити заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених вірусом 2019-nCoV.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра В. Ляшка.
МіністрЗ. СКАЛЕЦЬКА
Дитячі інфекції – вітрянка, свинка, краснуха, коклюш, скарлатина та кір
- це повинна знати кожна матуся!!!
УВАГА!!!!Дитячі інфекції: коклюш, скарлатина, кір, вітрянка, краснуха та свинка
Існує ряд інфекційних захворювань, які прийнято називати дитячими, оскільки хворіють на них в основному в дитячому віці. Як правило, переносять дитячі інфекції тільки один раз, зате в неї виробляється стійкий імунітет на все життя. Дитячі інфекції – це кір, краснуха, скарлатина, вітрянка (вітряна віспа), свинка (епідемічний паротит) та коклюш.
Симптоми та лікування вітрянки (вітряної віспи) в дітей
Якщо після нетривалого підвищення температури тіла, нежитю та почервоніння очей/горла на тілі дитини з’явились висипання, то будь-яка мама зрозуміє, що це вітрянка. Симптоми та лікування вітрянки в дітей повинні знати всі батьки, оскільки важливо вчасно діагностувати інфекцію і провести грамотне лікування.
Першою ознакою вітрянки вважається характерна висипка – невеликі, червонувато-рожеві вузлики з нерівними краями, які найчастіше з’являються на обличчі і верхніх кінцівках. Через декілька годин на поверхні вузлика утворюється маленький міхур, наповнений напівпрозорою жовтуватою рідиною. За 8-12 годин міхурці самостійно прориваються, висипка покривається щільною кірочкою, яка поступово зникає.
Інкубаційний період вітрянки складає 3-5 днів, на цьому етапі виявити хворобу неможливо. Батьки повинні за появи перших симптомів вітряної віспи звернутись до лікаря (викликати його додому), але специфічного лікування призначено не буде. При вітрянці рекомендується здійснювати симптоматичну терапію – наприклад, дитині знадобляться жарознижувальні засоби, препарати, які знімають свербіння шкіри. Вкрай рідко лікарі призначають Циклоферон, здатний перешкодити розвитку гнійної бактеріальної інфекції на тлі вітрянки, що значно полегшує протікання хвороби.
Інфекція вітрянки в дитячому садку означає його закриття на карантин.
Симптоми та лікування скарлатини в дітей
Скарлатина – це гостра інфекційна хвороба, яка характеризується інтоксикацією, лихоманкою та точковим висипом у великій кількості. Джерело інфекції – це хвора дитина або здоровий носій стрептококів – саме цей патогенний мікроорганізм провокує розвиток скарлатини.
Симптоми та лікування скарлатини в дітей добре відомі лікарям, тому проблем з діагностикою не буде. Це захворювання завжди починається гостро, з різкого підйому температури аж до 39 градусів. Дитина скаржиться на головний біль та нудоту, відзначається біль при ковтанні. Вже наприкінці першої доби захворювання з’являється дрібна та свербляча висипка, яка стрімко покриває все тіло. На дотик шкірні покриви стають надмірно сухими, нагадують наждачний папір.
Лікування скарлатини здійснюється в домашніх умовах, тільки в разі важкого протікання хвороби дитину можуть помістити у стаціонар. Для пригнічення стрептокока призначають антибактеріальну терапію, горло обов’язково споліскують розчином фурациліну чи настоями ромашки/календули. Обов’язково в рамках лікування скарлатини призначають антигістамінні засоби та вітаміни.
Симптоми та лікування коклюшу в дітей
Найчастіше коклюшем заражаються діти у віці до 5 років, які не були щеплені. Прийнято вважати, що найнебезпечніший коклюш для дітей першого року життя, а в більш старшому віці захворювання переноситься легше.
Знати симптоми та лікування коклюшу в дітей необхідно всім батькам, оскільки ця хвороба – інфекційна, хвора дитина може заразити всіх оточуючих дітей. Як правило, хвороба розпочинається з невеликого підвищення температури, загальної слабкості та легкого кашлю. Далі, за декілька днів, дитину починає турбувати специфічний кашель з надривами та спазмами, почувши який, педіатр одразу запідозрить коклюш. Прикметно, що до з’яви цього коклюшного кашлю батьки вважають свою дитину здоровою, але трохи застудженою – вона може відвідувати дошкільний заклад, що призводить до поширення інфекції.
Лікування призначає лікар, попередньо зробивши аналіз на коклюш – бактеріальний посів біоматеріалу з глотки дитини. Це, по-перше, дає можливість уточнити діагноз, по-друге, допомагає виявити істинного збудника інфекції та підібрати грамотне й ефективне лікування.
Як правило, лікування здійснюється за допомогою антибактеріальних препаратів, призначаються також антигістамінні та протикашлеві засоби.
Свинка, кір та краснуха
СВИНКА (ПАРОТИТ) КІР КРАСНУХА
Ці захворювання також вважаються інфекційними та небезпечними. Симптоми свинки в дітей такі:
-
підвищення температури тіла до 40 градусів
-
біль у ділянці вуха
-
підвищене слиновиділення
-
біль при жуванні та ковтанні
-
припухлість щоки з боку враженої навколовушної залози.
Вкрай рідко, але може статись ураження вірусом мозкових оболонок (розвивається менінгіт), нирок, підшлункової залози (прогресує панкреатит). У хлопчиків епідемічний паротит найчастіше викликає безпліддя, хоча бувають винятки.
Серед дитячих інфекцій є два захворювання, які мають схожу ознаку – це висипка при корові та краснусі, яка виглядає як накопичення зерен манної крупи. Та й почервоніння шкіри в місцях висипки будуть характерними і для кору, і для краснухи. Якщо дівчинка перехворіла на краснуху в дитинстві – антитіла до краснухи виробляються в організмі на все життя, і під час вагітності ця інфекційна хвороба не загрожує. А якщо жінка перенесла краснуху під час вагітності, то це загрожує викиднем, смертю плода або народженням дитини з грубими порушеннями розвитку. Жінці на етапі планування вагітності може бути зроблене щеплення від краснухи, що вбереже її та малюка від проблем у майбутньому.
Профілактика дитячих інфекцій
Одразу обмовимось, що профілактика у цьому випадку – це вакцинація дитини. Варто знати, що щеплення від вітрянки не існує, а кір, краснуху та скарлатину можна попередити. Таке специфічне щеплення переноситься дітьми добре, вкрай рідко після введення вакцини в малюка може піднятись температура тіла. Багато батьків відмовляються від щеплень, але профілактика краснухи та скарлатини іншим чином просто неможлива, а наслідки перенесених інфекційних захворювань можуть бути дійсно страшними, аж до повної інвалідизації.
РОТОВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ У ДІТЕЙ!
Ротавірус — дуже заразна група вірусних інфекцій, найчастіше вражають дітей у різному віці. З ротавирусом можна зіткнутися де завгодно — це дуже поширений вірус, здатний існувати в природі, не втрачаючи своїх властивостей, протягом декількох днів. Оскільки ротавірус дуже заразний, заразитися ротавірусної інфекцією дитина може де завгодно.Основна причина зараження - нехтування правилами особистої гігієни (наприклад, відсутність звички мити руки перед їжею або після відвідин вбиральні). Інкубаційний період ротавірусної інфекції у дітей (період часу від зараження вірусом до появи симптомів захворювання) становить один-три дні.
АКЦЕТУЄМО ВАШУ УВАГУ!
Ротавірус зберігається:
2 місяці в хлорованій воді
Декілька днів в слабкому розчині в хлорованому вапні
6 місяців при заморожуванні
Основні симптоми: — водянистий стілець, діарея,нудота.
Основний метод діагностики ротавірусної інфекції у дітей — аналіз калу.
ПАМЯТАЙТЕ!!!
ПРИ НАЯВНОСТІ ОДНОГО ІЗ СИМПТОМІВ!! ТЕРМІНОВО ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО ЛІКАРЯ, ЩОБ УНИКНУТИ НАЙБІЛЬШ НЕБЕЗПЕЧНОГО УСКЛАДНЕННЯ – ЗНЕВОДНЕННЯ ОРГАНІЗМУ
РОТАВІРУС -ЦЕ ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ!! І ЛІКУВАННЯ АНТИБІОТИКАМИ НЕ ЕФЕКТИВНО.
ОКРЕМИХ ЛІКІВ ВІД РОТАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ НЕ ІСНУЄ!!
САМОЛІКУВАННЯ НЕПРПУСТИМО!
БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВЯ І СВОЇХ БЛИЗЬКИХ, А ОСОБЛИВО ДІТЕЙ!!! ПРИСЛУХАЙТЕСЬ ДО ВИЩЕ ВКАЗАНОЇ
МЕДИЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ПОРАД
ДИФТЕРІЯ
Дифтерія – це інфекційне захворювання, спалах якого виник в Україні. Вона є значно небезпечнішою за кір, адже смертність від дифтерії дуже висока. Читайте про симптоми, а також профілактику та лікування недуги.
Дифтерія – це гостра інфекційна хвороба, яка вражає серцево-судинну, дихальну та нервову системи, а також надниркові залози. На інфікованому місці виникає запальний процес із фібринозним нальотом.
Як передається дифтерія
Збудником дифтерії є дифтерійна паличка. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом: при чханні, кашлянні тощо. Також заразитися нею можна через посуд, іграшки, канцелярські товари та інші речі, яких торкалася інфікована людина.
Бувають випадки, коли дифтерійна паличка потрапляє в організм через слизову ока, шкіру або слизові оболонки статевих органів. Важливо знати, що носіями збудника дифтерії можуть бути люди без симптомів хвороби, але із небезпечними мікробами в носоглотці.
Види дифтерії
Дифтерія має кілька форм залежно від місця ураження інфекцією:
-
Дифтерія ротоглотки (мигдалин)
-
Дифтерія дихальних шляхів (трахеї, гортані, бронхів)
-
Дифтерія носа
-
Дифтерія шкіри
-
Дифтерія очей
-
Дифтерія статевих органів
Найпоширенішою є дифтерія ротоглотки, а от останні три трапляються вкрай рідко.
Дифтерія у дітей
Симптоми дифтерії у дітей і дорослих
Життєво важливо своєчасно діагностувати дифтерію, адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну чи інфекційний мононуклеоз. Інкубаційний період інфекції триває від 3 до 10 діб, тобто в цей час людина може заражати інших і навіть про це не знати. При потраплянні в організм бактерія дифтерії виділяє токсин та викликає токсико-інфекційний шок. Першими симптомами цієї хвороби є біль у горлі, погіршення самопочуття та підвищення температури.
Особливо небезпечною є дифтерія ротоглотки (мигдалин). Під час перебігу цієї хвороби в горлі утворюється дифтерійна плівка, яка перекриває дихальні шляхи. Це не лише ускладнює дихання та ковтання, а може спричинити смерть від задухи. Також при дифтерії з'являється солодкуватий запах з рота.
Основні симптоми дифтерії:
-
слабкість
-
біль у горлі
-
лихоманка
-
набряк залоз у шиї
-
світло-сірий наліт на уражених органах
-
специфічний запах з рота
Особливо небезпечними є ускладнення від дифтерії: блокування дихальних шляхів, пошкодження серцевого м'яза (міокардит), ушкодження нерва (поліневропатія), легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).
У дорослих дифтерія протікає важче
Лікування дифтерії
Хворих на дифтерії одразу ж госпіталізують в інфекційний стаціонар. Під час лікування пацієнту вводять антитоксичну протидифтерійну сироватку. Водночас медики проводять дезінтоксикаційну терапію, хворий також проходить курс антибактеріальних препаратів, зокрема антибіотиків.
Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти. І навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%, наголошують у МОЗ.
Станом на зараз в Україні є 192 флакони ліків проти дифтерії, які ми отримали від Всесвітньої організації охорони здоров'я як гуманітарну допомогу. Їх має вистачити для всіх хворих. У 2018-му році Україна використала лише 46 флаконів для лікування десяти хворих.
Профілактика та щеплення в Україні
Найефективнішим методом профілактики дифтерії є щеплення. І хоча вакцина не дає 100-відсоткової гарантії, однак у хворого зі щепленням дифтерія перебігає значно легше та не дає ускладнень.
В Україні щеплення від дифтерії дітям можна зробити безкоштовно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП, яка дає найкращий захист. Також є безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.
Перша доза вакцини вводиться в організм дитини в 2 місяці, друга – у 4, далі – 6 місяців, 1,5 років, 6 років, 16 років. Після 16-и треба робити щеплення кожні 10 років.
Якщо ви вже дорослі, але не були раніше вакциновані, або у вас немає записів про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація АДП-М з чітким інтервалом: спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.
Для профілактики дифтерії люди, які контактували з хворим, мають негайно отримати вакцини.
Найкращим методом профілактики дифтерії є вакцинація
Ще одним засобом профілактики є особиста гігієна – потрібно часто мити руки, протирати предмети, які торкалася потенційно хвора людина, провітрювати приміщення. Пам'ятайте, що за перших же симптомів слід одразу звернутись до медиків – чим швидше розпочнуть лікування, тим меншої шкоди дифтерія завдасть вашому організмові.
УВАГА!!! ВАКЦІНАЦІЯ ОБОВ ЯЗКОВА!!!
Невакцинованим дітям не можна відвідувати дитячі садки: що означає постанова Верховного Суду
30 травня 2019
Верховний Суд України своїм рішенням підтвердив, що вакцинація є обов’язковою, а невакцинованим дітям не можна відвідувати дитячі садочки.
У постанові Верховного суду зазначається, що держава має забезпечити дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей. Коли індивідуальний інтерес протиставляється загальному інтересу суспільства, загальне благо на безпеку та охорону здоров’я має перевагу.
Батьки можуть обирати форму навчання дитини, але держава встановлює певні правила реалізації такого права, щоби враховувались не лише права дитини на дошкільну освіту, а й забезпечувалась безпека та здоров'я всіх дітей.
Рішення Верховного Суду є першим на такому рівні і вкрай важливим для розуміння норми закону про недопущення невакцинованих дітей до навчання у школі чи дитячому садку. Верховний Суд є найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції, який зокрема забезпечує однакове застосування норм права судами різних спеціалізацій. МОЗ України сподівається, що суди по всій Україні враховуватимуть це рішення у своїй практиці.
Нагадаємо, згідно з діючими нормами закону відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за Календарем профілактичних щеплень, або у дитини є медичні протипоказання до вакцинації (ст. 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”).
Вакцинація є питанням національної безпеки. Лише щеплення може захистити від смертельно небезпечних хвороб. Так званий колективний імунітет, коли від певної хвороби вакциновані щонайменше 95% населення, створює своєрідний щит: захищає від хвороби людей, які не можуть вакцинуватись з медичних причин, зупиняє розповсюдження вірусів і зупиняє спалахи.
«Здорова людина – найдорогоцінніший витвір природи»
Здоров΄я – це не тільки відсутність захворювань, травм, фізичних дефектів. Здоров΄я – більш широке поняття, під яким розуміють стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя. Здоровим можна вважати лише того, хто здібний до трудової та творчої діяльності, до повноцінного виконання соціальних функцій, до розвитку духовних здібностей. Всім відомо, що основи здоров΄я закладаються в період раннього та дошкільного дитинства, то ж збереження, формування та зміцнення здоров΄я кожного малюка є пріоритетним завданням суспільства, родини та дошкільного навчального закладу. Для реалізації цього завдання особливо важливо сформувати ставлення до власного здоров΄я і знання про нього, оздоровчі уподобання, інтереси, потреби та життєві звички. Феномен здоров΄я був предметом дослідження багатьох учених і розглядався у кількох аспектах: філософському, медико-біологічному, соціально-педагогічному. Категорію „здоров΄я” дослідники визначають як інтегративну якість повноцінного гармонійного людського буття в усіх його вимірах та аспектах.
Дошкільний вік ваших дітей – це важливий період для виховання й розвитку тих умінь і навичок, які слугуватимуть їх здоров΄ю все життя. І не менш важливий період для закладання підвалин міцного здоров΄я, здорової психіки, моральної стійкості, гармонійного розвитку, уміння і потреби саморозвитку. Дитині необхідні розумні правила і обмеження, які поступово з΄являються в їхньому житті. Соціальне спілкування, їх розвиток неможливі без передачі їм батьківських знань. Саме батьки закладають основи життєвої компетентності своєї дитини, допомагають своїм чадам опановувати складну науку життя.
Здоровий спосіб життя для дітей дошкільного віку визначається такими параметрами:
- дотримання режиму дня;
- належне оволодіння культурно-гігієнічними навичками;
- раціональне харчування та культура споживання їжі;
- дотримання рухового і повітряного режимів;
- режим активної діяльності та відпочинку;
- профілактичні заходи для збереження здоров΄я;
- духовний розвиток і гармонійні стосунки з довкіллям та із самим собою;
- душевний комфорт і психологічна рівновага.
Здоровий спосіб життя – це сформованість психологічної установки на збереження, зміцнення та примноження власного здоров΄я та здоров΄я оточуючих, активна діяльність індивіда в цьому напрямку.
Здоровий спосіб життя – не просто сума засвоєних знань, а стиль життя, адекватна поведінка у різноманітних ситуація.
Навчити дитину змалечку берегти своє здоров΄я - завдання батьків. Наш валеологічний порадник допоможе Вам виховати у дитини прагнення бути здоровим, дорожити здоров΄ям та цінувати його.
БАТЬКИ - ПРИКЛАД ДЛЯ ДІТЕЙ.
1. Будьте гарним прикладом для своїх дітей у ставленні до власного здоров΄я.
2. Ведіть здоровий спосіб життя.
3. Займайтесь фізичною культурою, виконуйте вранці вправи ранкової гімнастики. Виробляйте сталу звичку та потребу в цьому.
4. Практикуйте вдома певну систему оздоровлення всіх членів родини, в тому числі й дитини.
5. Налагодіть у сім΄ї активно-динамічний відпочинок.
6. Організовуйте сімейні прогулянки на природу, щоб змалечку привити дітям бережливе ставлення до навколишнього середовища.
7. Пам΄ятайте, що здоровий спосіб життя – це правильно організована діяльність, сприятливі умови побуту, активний відпочинок і здоровий мікроклімат у родині.
8. Не паліть і не пийте спиртних напоїв у присутності дітей. Пам'ятайте! Діти схильні імітувати ваші дії в дитячому садку.
9. Формуйте у дітей світоглядно-оздоровчу поведінку на основі реалізації принципів: пізнай себе, створи себе і допоможи собі сам.
10.Впроваджуйте різноманітні форми роботи з валеологічного виховання, спрямовані на формування в дітей уявлень про правила безпечної поведінки під час ігор, про можливості людського організму, про користь рухової активності, здоровий спосіб життя.
11.Застосовуйте вдома різні профілактично - корекційні вправи з олівцями, скакалками та іншими підручними предметами.
12.Привчайте дітей щоденно піклуватися про своє здоров΄я:
- виконувати різні фізичні вправи;
- правильно харчуватись;
- загартовуватись;
- спілкуватися з друзями;
- дотримуватися особистої гігієни;
- дотримуватися режиму дня;
- знаходити час для розваг на свіжому повітрі, дивитися цікаві телепередачі, користуватися бібліотекою і т. д.
ЕМОЦІЙНИЙ КОМФОРТ
1. Створюйте в сім΄ї комфортне середовище для дитини. Любіть її. Не забувайте про тілесний контакт із нею. Знаходьте радість у спілкуванні з нею.
2. Дозвольте дитині бути собою, зі своїми вадами, вразливими місцями та чеснотами. Приймайте її такою, якою вона є. Підкреслюйте її сильні властивості.
3. Адекватно реагуйте на негативні емоційні вияви дитини.
4. Задовольняйте природну потребу дитини в емоційній безпеці.
5. Вчіть дитину дотримуватись порядку, пояснюючи його важливість для збереження позитивних емоцій.
6. Запобігайте виникненню депресивних станів.
7. Формуйте в дітей відчуття власної досконалості (усвідомлення образу „я”, самооцінка, рівень домагань, особистісні очікування), потребу в постійному самовдосконаленні.
8. Наповніть свою душу й серце любов΄ю до всіх і до всього. Передавайте це дітям. Більше всміхайтеся. Це запорука здорової сім΄ї, особистого здоров΄я – вашого й ваших дітей.
9. Не робіть за дитину те, що вона у змозі зробити сама. Вона може і надалі використовувати вас як прислугу.
10.Не читайте дитині нотацій і не кричіть на неї, інакше вона буде змушена захищатися, прикидатися глухою.
11. Змиріться з тим, що дитина любить експериментувати. Так вона пізнає світ.
12. Дитина вчиться на власному досвіді, тому не слід оберігати її від наслідків власних помилок.
13. Заохочуйте допитливість дитини. Якщо ви спробуєте спекатися її, коли вона ставить відверті запитання, дитина шукатиме відповіді на стороні.
14. Коли дитина з вами розмовляє, слухайте її уважно, із розумінням, не перебиваючи і не відвертаючись. Не дайте їй запідозрити, що вас мало цікавить те, що вона говорить.
15. Не ставте занадто багато запитань і не встановлюйте безліч правил для дитини: вона не звертатиме на вас уваги.
16. Нехай дитина дає волю своїм фантазіям. Жива уява – дарунок, властивий дитинству. Ніколи не придушуйте його!
17. Поява дитини в родині може викликати кризу в житті старшої дитини. Ставтеся до дітей однаково. Старша дитина повинна знати, що ви любите її ні трохи не менше, ніж інших дітей.
18. Гарний спосіб припинити сварку між дітьми – перемінити обстановку, відволікти їх.
19. Не порівнюйте дитину з іншими дітьми, любіть її такою, якою вона є. Якщо ви хочете розвинути в дитини певні якості, ставтеся до неї так, ніби вони вже є.
20. Кращий спосіб виховати відповідальність і впевненість у собі – надати дитині можливість самостійно приймати рішення.
21. Не поправляйте дитину в присутності сторонніх. Якщо ви скажете їй усе спокійно, віч-на-віч, вона зверне набагато більше уваги на ваше зауваження.
22. У стосунках із дитиною не покладайтеся на силу. Це озлобить її і привчить до того, що зважати слід лише на силу.
23. Знайдіть будь-яку галузь реальних успіхів, підкреслено виділяйте таку діяльність, у якій дитина успішна, може самореалізуватися, самостверджуватися, переживати успіх і пов΄язані з ним позитивні емоції, знайти втрачену віру в себе.
24. Проаналізуйте разом із дитиною (у вільній ненав΄язливій формі) можливі варіанти подолання тих, чи інших складних ситуацій повсякденного життя, які часто зустрічаються або можуть зустрітися дитині.
25. Виховуючи дитину, не забувайте про її темперамент та особливості психічних проявів у зв΄язку з цим.
Обов’зки батьків.
Батьки зобов’язані:
-
виховувати у дитини любов до України, повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського народу, дбайливе ставлення до довкілля;
-
постійно дбати про фізичние здоров’я дитини, її психічний стан, створювати належні умови для розвитку її природних задатків, нахилів та здібностей;
-
поважати гідність дитини;
-
виховувати у дитини працелюбність, шанобливе ставлення до старших за віком;
-
виконувати режим дня дошкільного закладу;
-
приводити дитину добре вимитою, одягненим в чистий одяг (одяг повинен бути зручним, відповідати погодним та сезонним вимогам), підстриженими, з обрізаними нігтями;
-
батьки не повинні входити до групових кімнат без потреби;
-
стежити за реальним станом здоров’я дитини;
-
не давати, не одягати дитині зайві предмети, які можуть зашкодити життю та здоров'ю дитини;
-
не приносити продукти харчування, з метою попередження харчових отруєнь, алергічних реакцій у дітей;
-
забезпечувати систематичне відвідування дитиною дошкільного закладу;
-
своєчасно повідомляти дошкільний заклад про можливість відсутності або хвороби дитини;
-
приводити дитину при наявності довідки від дільничого лікаря або стаціонара з зазначеням діагноза хвороби або причини відсутності. Якщо дитина відсутня три дні і більше - приймається при наявності довідки від лікаря про стан здоров'я;
-
діти, які відсутні 1 місяць з поважних причин (відпустка батьків, лікувально-оздоровча путівка) приймаються з довідкою від лікаря після огляду старшої медичної сестри дошкільного закладу;
-
приводячи дітей до дошкільного закладу, батьки зобов’язані передавати дитину вихователеві. Ввечері вихователі зобов’язані передати дитину батькам;
-
не забирати дітей в нетверезому стані;
-
дотримуватись правил дорожнього руху;
-
бути прикладом для своїх дітей;
-
своєчасно в установленому порядку вносити плату за харчування дитини в дошкільному заклад;
-
відвідувати батьківські збори;
-
виконувати поради - рекомендації працівників закладу щодо виховання та навчання дітей;
-
бути взаємоввічливими, дотримуватись морально-етичних норм у спілкуванні.
Ми разом з Вами зацікавлені у всебічному розвитку вашої дитини !!!